https://doi.org/10.15407/gpimo2020.03.003
С.П. Плетньов, доктор географ. наук, науковий співробітник
Тихоокеанський океанологічний інститут ім. В.І. Іллічова
690041, Владивосток, вул. Балтійська,43, Російська Федерація
E-mail: pletnev@poi.dvo.ru
Т.Є. Седишева, кандидат геол.-мін. наук, провідний інженер
ВНДІ “Океангеологія”, Санкт-Петербург
190121, Санкт-Петербург, Англійський проспект, 1, Російська Федерація
Е-mail: tatsed@mail.ru
ORCID 0000-0002-9787-6484
РАННІ СТАДІЇ ЗАЛІЗОМАРГАНЦЕВОГО РУДОГЕНЕЗУ НА ГАЙОТАХ МАГЕЛЛАНОВИХ ГІР (ТИХИЙ ОКЕАН)
Fe-Mn рудні кірки грають важливу роль серед океанічних родовищ корисних копалин через їх значне поширення і високі концентрації поліметалів і рідкісних земель. Більшість рудних кірок залягає на поверхні десятків тисяч підводних гір в океані. Дані по структурі, текстурі, хімічному складу і віку кірок дозволяють виявити, які з факторів є ключовими для концентрацій промислових скупчень мінеральної речовини. В даній статті наведені структури будови і хіміко-мінералогічні характеристики найбільш древніх стратиграфічних шарів рудних кірок (пізня крейда і палеоцен), відібраних і вивчених на Гайотах Магелланових гір.
Повний розріз кори на Магелланових горах включає чотири шари, кожен завтовшки 2—4 см: пізньопалеоценовий(?)-ранньоеоценовий I-1, середньоеоценовий I-2, міоценовий II і четвертинний III. У деяких випадках основна ділянка КМЦ підстеляється реліктовими шарами. Хімічний і мінеральний склад шарів визначався як за рентгенівською дифракцією, так і точними методами; концентрації основних рудних компонентів і фосфору визначалися методами класичної хімії.
Визначено вік 12 зразків, мінеральний склад — 4 зразків, хімічний склад — 22 зразків. Результати аналізу реліктових шарів позволяють виділити серед них дві групи проб. Серед реліктових шарів встановлені дві вікові групи — друга половина пізньої крейди (R1) і перша половина палеоцену (R2).
Високі концентрації барію, літію, галію і цинку дозволяють припустити, що джерелом матеріалу можуть бути гідротермальні джерела. Але не через пряму доставку, а через фазу перенесення морської донної води.
Таким чином, аналіз літологічних і геохімічних параметрів і викопної фауни форамініфер в реліктових шарах рудного розрізу Магелланових гір вказує на дві стадії їх формування: Пізній кампан-маастрихт і ранній-середній палеоцен. Дискретність утворення реліктових шарів за часом ще раз доводить, що різкі зміни умов навколишнього середовища контролювали ріст рудного розрізу КМЦ.
Ключові слова: залізомарганцеві корки, гайот Магелланових підводних гір, пізня крейда, палеоцен.
СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ