https://doi.org/10.15407/gpimo2020.01.069
Ю.І. Іноземцев, О.О. Паришев, Г.Ю. Княжевський, М.О. Маслаков, О.М. Рибак
Центр проблем морской геологии, геоэкологии и осадочного рудообразования НАН Украины
01601, г. Киев, ул. Олеся Гончара, 55-б
ПЕРШОПРОХОДЕЦЬ В ОБЛАСТІ МОРСЬКИХ НАУКОВИХ ГЕОЛОГІЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ В АКВАТОРІЯХ ЧОРНОГО ТА АЗОВСЬКОГО МОРІВ — Є.Ф. ШНЮКОВ
Наведено результати досліджень шельфу Чорного і Азовського морів, виконані протягом морських експедиційних робіт 1973—1992 рр. на НДС “Геохімік” під керівництвом академіка Є.Ф. Шнюкова. Спеціалізоване геологічне судно було оснащене буровою установкою, здатною виконувати буріння в морі на глибині 30—40 м і проходити свердловини з повним відбором керну глибиною до 100 м. З борту НДС “Геохімік” були пробурені сотні свердловин в Азовському морі, на Кавказькому шельфі Росії і Грузії, на північному заході і болгарському шельфі Чорного моря. Матеріали буріння свердловин дозволили створити капітальний цикл робіт “Геологія шельфу УРСР” (1981—1987 рр.), удостоєний Державної премії УРСР в галузі науки і техніки. За результатами морських досліджень була встановлена потужність четвертинного чохла шельфу, літологічний склад, інженерно-геологічні та літодинамічні характеристики прибережно-морських утворень. У Каламітській затоці, на Ріонській ділянці і болгарському шельфі були вивчені залізомарганцеві конкреції, їх речовинний склад і генезис, визначена багатошарова будова рудоносного шару. Виконана промислова оцінка запасів будівельних пісків кварцового складу, які є одною з важливих твердих корисних копалин на шельфі Чорного моря.
Наведено характеристику кіммерійських залізних руд Азово-Чорноморської провінції. Встановлено контури її розвитку, уточнено межі поширення залізних руд на західній ділянці шельфу Чорного моря. Вивчено сучасні розсипи важких мінералів в прибережно-морських відкладах Чорного і Азовського морів, виділені два типи їх мінерального складу. При вирішенні інженерно-геологічних завдань на різних акваторіях біля Кавказького узбережжя встановлені закономірності динаміки і стійкості берегової зони, підводних каньйонів, морфології і літологічної будови зони шельфу.
Ключові слова: НДС “Геохімік”, Чорне море, Азовське море, шельф, залізомарганцеві конкреції, піски.
СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ