https://doi.org/10.15407/gpimo2019.04.089
В.М. Мацуй, У.З. Науменко
Інститут геологічних наук НАН України, Київ
МОРСЬКІ ТА БЕРЕГОВІ РОЗСИПИ БУРШТИНУ-СУКЦИНІТУ В УКРАЇНІ
У статті йдеться про вирішальний вплив морського басейну на формування бурштину-сукциніту як корисної копалини і його покладів у вигляді розсипів перших проміжних колекторів. Перетворення біогенно-осадових покладів протобурштину на сукциніт відбувалося виключно в морській глауконітвміщуючій обстановці київського, обухівського та межигірського морських басейнів, які омивали Український щит в кінці середнього і пізньому еоцені-ранньому олігоцені. Ці басейни входили до складу унікальної палеопротоки, яка з'єднувала тропічний океан Тетіс на південному сході і північну Атлантику на північному заході. І тільки в межах цієї палеоакваторії сформувався найцінніший різновид викопних смол — бурштинсукциніт. Територіально вона охоплює Балтійсько-Дніпровську провінцію бурштину-сукцініту, куди входять «бурштинові» країни Прибалтики, Білорусь і на південному сході — Україна. Літолого-фаціальний і палеогеологічний аналіз еоцен-олігоценових морських відкладів Балтійсько-Дніпровської провінції і корінних першоджерел розсипів, що розмивалися в еоцен-олігоцені, дозволив авторам виявити вікову і генетичну залежність змін вмісту концентрацій бурштину-сукциніту в морських розсипах. Інтенсивні пізньоеоценові розмиви вугільної частини розрізу бучацької світи призвели до накопичення в прибережній частині Обухівського морського басейну величезної маси протобурштину. Морськими течіями протобурштин переносився в різні ділянки морського дна, в тому числі і віддалені частини шельфу, за межами хвилювання. З останнім пов'язані унікальні (до 80 % світових запасів) промислові розсипи бурштину-сукциніту верхньоеоценової пруської світи на Самбії у с. Янтарний — стратиграфічного аналогу обухівської світи України. В Україні подібного типу розсипи ще не виявлені і ніколи не прогнозувалися. З аналізу геологічної будови і поширення морських еоцен-олігоценових відкладів, історії розвитку гідромережі УЩ і його схилів в мезозої і кайнозої, численних знахідок бурштину-сукциніту автори вважають територію східного і південно-східного обрамлення УЩ (Дніпробасу) перспективною на пошуки великих промислових розсипів бурштинусукциніту у верхньоеоценових відкладах обухівської світи.
Ключові слова: морські розсипи бурштину, палеоакваторія, еоцен-олігоценові відклади, бурштин, сукциніт, Самбія, морський етап фосилізації смол.
СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ
1. Василенко П.І. Геологорозшукові роботи на бурштин (янтарі), проведені партією УРГРУ в районі с. Старопетрівці, м. Вишгород на Київщині року 1929. Матеріали до геології та корисних копалин України. Київ. 1933. Вип. 9. С. 1—47.
2. КаптаренкоЧерноусова О.К. Киевский ярус и элементы его палеогеографии. Тр. ИГН АН УССР. Сер. стратиграфии и палеонтологии. Киев: Издво АН УССР, 1951. Вып. 3. 178 с.
3. Краснов С.Г., Каплан А.А. О генезисе янтареносных отложений палеогена Калининградской области по данным литологических исследований. Литология и полез. ископаемые. 1976. № 4. С. 95—106.
4. Лукашина Н.П. Палеоокеанология Северной Атлантики в позднем мезозое и кайнозое и возникновение современной термогалинной океанской циркуляции по данным изучения фораминифер. Москва: Науч. мир, 2008. 288 с.
5. Мацуй В.М. Морской этап фоссилизации смоляных выделений хвойных на пути преобразования в янтарьсукцинит. Геол. и полезн. ископ. Мирового океана. 2013. № 2 (27). С. 101—108.
6. Мацуй В.М. Эволюция смолопродуцирующей растительности и формирование залежей ископаемых смол. Киев: Наук. думка, 2015. 155 с.
7. Мацуй В.М., Гранова А.К. Россыпи янтаря современных морей. Геол. и полезн. ископ. Мирового океана. 2009. № 1. С. 69—76.
8. Мацуй В.М., Науменко У.З., Александров О.Л. Розсипи бурштину в Україні та проблеми їх стратифікації. Проблеми геології фанерозою України. Матеріали Х Всеукраїнської наукової конференції, 9—11 жовтня 2019. Львів, 2019. С. 44—47.
9. КосмовскаяЦеранович Б. Янтарь в Польше и мире. Калининград: «Калининградская книга», Музей Янтаря, 2017. 152 с.
10. Савкевич С.С. Процессы превращения янтаря и некоторых янтареподобных ископаемых смол в связи с условиями их образования и нахождения в природе. Изв АН СССР, Сер геология. 1983. № 12. С. 96—106.
11. Тутковский П.А. Український янтар (бурштин). Нариси з природи України. Київ: Всеукр. вид. спілка, 1920. 189 с.
12. Mojski J.E. Rzechowski J, Wozny E. Gorny eocen w Luszawie nad Weeprzem kolo Lubartova. Przeglad Geologiczny. 1966. № 12 (165). Р. 513—517.