https://doi.org/10.15407/gpimo2023.01.054
М.В. Козленко, канд. геол. наук, ст. наук. співр.
e-mail: marichakoko@gmail.com ORCID 0000-0001-5463-6483
Ю.В. Козленко, канд. геол.-мін. наук, ст. наук. співр.
e-mail: yuriyko.geo@gmail.com ORCID 0000-0002-7736-5185
Інститут геофізики ім. С.І. Субботіна НАН України
03680, м. Київ, пр. Палладіна, 32
ПЕРСПЕКТИВНІСТЬ ЗОНИ БІОСТРОМНА (ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ ШЕЛЬФ ЧОРНОГО МОРЯ) НА ПОШУКИ ВУГЛЕВОДНІВ ЗА ДАНИМИ ГУСТИННОГО МОДЕЛЮВАННЯ
З метою визначення перспективності на пошуки вуглеводнів (ВВ-перспективність) зони Біостромна, яка розташована на північно-західному шельфі Чорного моря, було проведено системне двовимірне густинне (гравітаційне) моделювання вздовж 8 субмеридіональних профілів. Особлива увага приділялася визначенню положення глибинних розломів, які могли бути джерелом струменів метану та інших вуглеводнів, що проникали до земної поверхні. Для обчислення коливання величини гравітаційного ефекту, яке пов'язане зі зміною густини осадових відкладів, були прораховані моделі з мінімальними та максимальними значеннями цього параметру для кожного шару окремо та для всього осадового чохла зони Біостромна. Визначено, що варіації густин осадового чохла призводять до коливання значень модельних аномалій до ±2 мГал. Проведене густинне моделювання показало в межах зони Біостромна широке різноманіття будови фундаменту з чергуванням підведених та занурених ділянок кристалічної кори з суттєвою зміною структури району досліджень в довготному напрямку. Зроблено оцінку ВВ-перспективності локальних структур зони Біостромна за чотирма критеріями: 1) за відстанню між підошвою осадового чохла та покрівлею гранодіоритового шару, оскільки чим менше значення цього параметру, тим менше розсіювання мантійного матеріалу та більше його надходження до потенційних пасток вуглеводнів; 2) за забезпеченістю локальних структур глибинними роз- ломами як каналами надходження мантійних флюїдів; 3) за віком утворення фундаменту, що визначає проміжок часу від тектонічної активності до формування осадового шару; 4) за рівнем різницевої гравітаційної аномалії, яка фіксує розущільнення окремих ділянок осадового чохла як фактора підвищення колекторських властивостей. За результатами досліджень по- будована схема ВВ-перспективності зони Біостромна. Запропоновано багатокомпонентний аналіз результатів гравіметричних досліджень, який значно підвищує надійність виділення з безлічі відстежених сейсморозвідкою об’єктів першочергових на пошуки вуглеводнів.
Ключові слова: північно-західний шельф Чорного моря, зона Біостромна, густинне моделювання, перспективність на пошуки вуглеводнів, глибинні розломи.
СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ