https://doi.org/10.15407/gpimo2021.04.032
О.Д. Науменко, канд. геол. наук, старш. наук. співроб.
Е-mail: od.naum1961@gmail.com
ORCID 0000-0003-0050-2820
П.М. Коржнев, канд. геол. наук, старш. наук. співроб.
Е-mail: korznev@nas.gov.ua
ORCID 0000-0003-2872-7773
Т.В. Гусиніна, геоморфолог
Е-mail: gusynina.toma@gmail.com
У.З. Науменко, канд. геол. наук, старш. наук. співроб.
Е-mail: uznaum@gmail.com
ORCID 0000-0001-9420-4044
Інститут геологічних наук НАН України
01063, м. Київ, вул. Олеся Гончара, 55-б
ПАЛЕОГЕОМОРФОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ СРІБНЕНСЬКОЇ ДЕПРЕСІЇ В НИЖНЬОКАРБОНОВИЙ ЧАС У ЗВ’ЯЗКУ З НАФТОГАЗОНОСНІСТЮ
Робота присвячена вивченню геоморфологічних рис морського палеобасейну і прилеглих до нього територій у нижньокарбоновий час. Об’єктом дослідження слугували відклади верхньотульського теригенно-доманікоїдно-глинистого комплексу Дніпровсько-Донецького авлакогену в межах Срібненської депресії та її облямування. Достатня геологічна вивченість цієї території за допомогою свердловин та геофізичних методів дослідження сприяла палеогеоморфологічному моделюванню басейну седиментації, що надало можливість визначити основні критерії та закономірності генезису пасток для вуглеводнів.
За результатами вивчення керну свердловин було з’ясовано літологічні особливості алеврито-піщаних відкладів і глинистих порід, серед яких вони залягають. Верхньотульський теригенно-доманікоїдно-глинистий комплекс представлений переважно темноколірними флішоїдними глинистими відкладами депресійного виду. Пісковики, що складають теригенну частину комплексу, кварцові сірі, світло-сірі, різнозернисті (але переважають у розрізах дрібнозернисті), характеризуються масивною текстурою і різнонаправленою шаруватістю. Цемент в пісковиках — лускуватий моноклінний каолініт, також спостерігаються домішки деградованих гідрослюд, рідше кальциту, анкериту, сидериту. Осадовий матеріал такого типу характерний для річкових виносів в депресивний морський басейн застійного типу, що перевідкладений підводно-дельтовими та турбідними потоками і контурними течіями.
За даними каротажних діаграм, що описують літолого-фаціальні особливості порід, створено палеогеологічні моделі, які відображають закономірності розподілу фацій палеобасейну у верхньотульський час. Структурні співвідношення літом, що уособлюють ці фаціальні тіла, зазвичай відіграють роль пасток для вуглеводнів.
На прикладах відомих родовищ нами проаналізовано седиментаційно-палеогеоморфологічні передумови формування покладів нафти і газу в теригенно-доманікоїдно-глинистому комплексі та виділено сприятливі для утворення родовищ вуглеводнів ділянки.
Ключові слова: нафтові поклади, піщані тіла, літолого-фаціальні особливості порід, Срібненська депресія, ДДа.
СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ