https://doi.org/10.15407/gpimo2021.03.034
В.О. Ємельянов, д-р геол.-мін. наук, член-кор. НАН України
E-mail: eva@nas.gov.ua
ORCID 0000-0002-8972-0754
Є.І. Насєдкін, канд. геол. наук, старш. наук. співроб.
E-mail: nasedevg@ukr.net
ORCID 0000-0003-2633-9291
Т.С. Куковська, канд. геол.-мін. наук, старш. наук. співроб.
E-mail: t.kukovska@gmail.com
ORCID 0000300013753238885
О.А. Митрофанова, аспірантка
E-mail: mitrof_ol@ukr.net
ORCID 0000-0001-5971-9122
ДНУ «МорГеоЕкоЦентр НАН України»
Київ, вул. Олеся Гончара, 55 б
ЩОДО РОЗПОДІЛУ ПЛАСТИКОВОГО СМІТТЯ В МЕЖАХ ХВИЛЕПРИБІЙНОЇ ЗОНИ ПЛЯЖУ МІСТА ЮЖНЕ
В публікації висвітлено сучасні аспекти проблеми забруднення пластиковим сміттям та мікропластиком складових геоекосистеми українського сектору Чорного моря. На основі польових досліджень та опрацювання літературних джерел здійснено аналіз та отримано певні узагальнення. Основна увага акцентується на недостатньому ступені вивчення проблеми забруднення синтетичними та штучними полімерами української частини шельфу в порівнянні з аналогічними ділянками інших країн Чорноморського басейну. Це зумовлює необхідність проведення первинної систематизації та визначення актуальних напрямів досліджень з цього питання, реалізації натурних спостережень та створення відповідної інформаційної бази.
Представлено результати польових робіт, проведених в районі міського пляжу м. Южне, основною метою яких було дослідження особливостей розподілу пластикового сміття в сучас- них піскових наносах та морській зависі ділянок активного відпочинку. Аналіз отриманих даних із залученням результатів аналогічних досліджень, представлених в наявних літературних джерелах, свідчить про низьку ступінь забруднення пляжевої зони м. Южне у порівнянні з окремими ділянками узбережжя в межах Середземноморської акваторії, Північної Атлантики, болгарського сектору Чорного моря.
Проведені дослідження дозволили набути практичного досвіду, визначити певний арсенал методів польових досліджень та отримати попереднє уявлення про ступінь забруднення та якісний склад пластикових відходів в межах однієї з популярних ділянок відпочинку в межах приморських міст України. Подальший аналіз стану проблеми, практичні польові напрацювання та розвиток відповідної лабораторної бази дозволять підвищити надійність отримання та обробки даних щодо обсягів, джерел та шляхів надходження пластикового сміття в екосистеми Чорного моря, а також гармонізувати процеси отримання та обробки даних у відповідності до усталених світових методологій та методик.
Ключові слова: забруднення, пластикове сміття, мікропластик, Чорне море, хвилеприбійна зона.
СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ