Науменко О.Д. УЛАМКОВІ ГЕТЕРОФАЦАЛЬНІ ВІДКЛАДИ БАСЕЙНІВ СЕДИМЕНТАЦІЇ В ОСАДОВИХ КОМПЛЕКСАХ ПІВДЕННОГО НАФТОГАЗОНОСНОГО РЕГІОНУ УКРАЇНИ

https://doi.org/10.15407/gpimo2020.04.041

Науменко О.Д., канд. геол. наук, ст. наук. співр.,

Інститут геологічних наук НАН України

01054, Київ, вул. Олеся Гончара, 55-б

E-mail: od.naum1961@gmail.com ORCID 0000-0003-0050-2820

УЛАМКОВІ ГЕТЕРОФАЦАЛЬНІ ВІДКЛАДИ БАСЕЙНІВ СЕДИМЕНТАЦІЇ В ОСАДОВИХ КОМПЛЕКСАХ ПІВДЕННОГО НАФТОГАЗОНОСНОГО РЕГІОНУ УКРАЇНИ

Проведено седиментаційно-генетичне моделювання параметрів фацій в межах гетерогенних геологічних тіл на основі застосування геологічного аналізу геолого-геофізичних матеріалів у Південному нафтогазовому регіоні. Особливу увагу було приділено уламковим фаціям та сукупності параметрів, що демонструють ступінь їх гетерогенності і широкий спектр фаціальних обстановок басейну седиментації. За комплексом літологічних, геохімічних та промислово-геофізичних даних, отриманих під час буріння свердловин, та використанням методів прогнозування пасток вуглеводнів доведено можливість фаціальної діагностики структурних угрупувань геологічних тіл уламкових порід, що дозволить оцінити характер конседиментаційності осадконакопичення і формування як тектонічної, так і рифогенної морфоструктури району дослідження. Така діагностика надає можливість побудови прогнозного літолого-фаціального (седиментаційного) розрізу. На основі моделювання покрівлі венду і підошви юрських відкладів вперше побудовано схематичну карту розподілу потужностей палеозойських відкладів, що надало змогу у подальшому виокремити зони потенційного розповсюдження тогочасних рифових структур. В статті наведено результати зонального прогнозу розповсюдження колекторів вуглеводневих покладів в геологічних тілах уламкових порід нафтогазоносних комплексів в межах Переддобрузького прогину. Отримані дані дозволяють прогнозувати велику кількість пасток, переважно дрібних, що утворені пачками кавернозних доломітів, вапняків та змішаних порід та приурочені до певних елементів циклічності і, зокрема, пов'язані з діастемами. Значна частина таких пасток пов'язана з метасоматичною доломітизацією та палеокарстом.

Ключові слова: нафтогазоносність, геологічні тіла уламкових фацій, кластерні угрупування, Переддобрузький прогин.

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ:

1.    Высочанский И.В., Галабуда Н.И. и др. Структуры-ловушки нефти и газа на моноклиналях. Львов, 1989. 56 с.

2.    Каледа Г.А. Изменчивость отложений на тектонических структурах (ее значение для поисков полезных ископаемых). Москва: Наука, 1985. 183 с.

3.    Лукин А.Е. Литогеодинамические факторы нефтегазонакопления в авлакогенных бассейнах. Киев: Наук. думка, 1997. 224 с.

4.    Лукин А.Е. О перспективах нефтегазоносности эрозионных форм палеорельефа в ДнепровскоДонецкой впадине. Геология и нефтегазоносность западных областей европейской части СССР. Москва: Недра, 1974. С. 79—84.

5.    Лукін О.Ю., Коржнєв П.М., Науменко О.Д., Олійник О.П. Виявлення нових родовищ вуглеводнів з покладами в піщаних колекторах різного генезису. Наука та інновації. 2013. Т. 9, № 3. С. 29—38.

6.    Лукин А.Е., Кривошеев В.Т., Ларченков А.Я. Нефтегазоносные структуры, связанные с узловыми песчаными телами. Сов. геология. 1987. № 10. С. 39—45.

7.    Лукін О.Ю. Вуглеводневий потенціал надр України та основні напрями його освоєння. Вісник НАН України. 2008. № 4. С. 56—67.

8.    Лукін О.Ю. Газові ресурси України: сучасний стан і перспективи освоєння. Вісник НАН України. 2011. № 5. С. 40—48.

PDF

Ukrainian