https://doi.org/10.15407/gpimo2019.03.025
Є.Ф. Шнюков, Ад.А. Алієв, В.В. Іванченко, А.М. Агаєв, В.В. Пермяков
ФЛЮЇДОГЕННА МІНЕРАЛІЗАЦІЯ ГРЯЗЬОВОГО ВУЛКАНУ ОСТРОВА ЗЕНБІЛ (ДУВАННИЙ) В КАСПІЙСЬКОМУ МОРІ
Робота присвячена мінералогії сопкової брекчії грязьового вулкана Зенбіл, що знаходиться в присводовій частині південно-західного крила асиметричної структури Дуваний деніз (Бакинський архіпелаг Каспійського моря). Цей активний вулкан в цілому типовий для всього архіпелагу, внаслідок чого його вивчення представляє значний інтерес. Проведено мінералогічне дослідження фракцій відібраної проби за допомогою бінокуляру і скануючого мікроскопа з інтегрованою системою електронно-зондового аналізу на базі енерго- і хвиледисперсійних спектрометрів. Встановлено пустотілі мікросферули вюстіту, гематиту, піриту, апатиту, виявлені самородні залізо, сріблясте золото, сплави олова, свинцю, цинку, нікелю та інші. Спостерігалися сульфіди цинку, міді, заліза та багато інших мінералів, зокрема, раніше маловідомий фосфат заліза.
Сферули зазвичай мають майже ідеальну округлу форму, часто з точками кріплення кульок до якихось більш великих об’єктів. Розмірність сферул постійна 120—250 мкм. Інтерес представляє знахідка апатитової кульки. Утворення такого типу зрідка траплялися в інших грязьових вулканах Азербайджану. Цікаво, що і в вулкані Зенбіл, і в інших вулканах Азербайджану апатит, з якого складається сферула, характеризується високим (до 10,13 %) вмістом F, що, на нашу думку, прямо вказує на участь флюїдів в його генезисі. Як бачимо, сферули, численні флюїдогенні мінерали — це документальний слід вторгнення глибинних флюїдних мас, що обумовлює власне грязьовулканічний процес. Весь комплекс нових знахідок дозволяє припускати походження грязьового вулкана як продукту глибинних флюїдів.
Ключові слова: грязьовий вулкан, сопкова брекчія, глибинні флюїди, сферули, самородні мінерали, сульфіди, оксиди, глибинна мінералізація.
СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ