До 95-річчя від дня народження ОЛЕКСАНДРА ПЕТРОВИЧА ЛІСІЦИНА

Ukrainian

Геологія і корисні копалини Світового океану 2018, 14 (2): 114-116

До 95-річчя від дня народження ОЛЕКСАНДРА ПЕТРОВИЧА ЛІСІЦИНА

3 липня 2018 року минає 95 років видатному вченому-геологу, академіку РАН, доктору геолого-мінералогічних наук, професору, дійсному члену РАПН, головному науковому співробітникові Інституту океанології ім. П.П. Ширшова РАН Олександру Петровичу Лісіцину.

Основні дослідження Олександра Петровича присвячені вивченню закономірностей осадонагромадження, механізму осадового процесу, літології водної, повітряної і льодової суспензії, гідротермальних процесів на дні океану. Ним розроблені нові напрямки морської геології: вчення про суспензії в океані, біодиференціаціі речовини в океані, про закономірності осадового процесу, лавинної і льодової седиментації; встановлено вирішальне значення біосу на всіх етапах седиментації. Базовою основою наукових досягнень Олександра Петровича з'явилися результати численних морських експедиційних досліджень.

На базі отриманих фактичних даних Олександр Петрович сформулював основні закономірності осадового процесу в океані - вчення про зональність седиментації океану. Він виділив і описав глобальні типи осадового процесу в океані: льодовий, помірний, гумідний, арідний і екваторіальний гумідний. Вчення про зональність підтверджено численними новими даними, в тому числі отриманими за допомогою глибоководного буріння, і є в даний час широко відомим.

Олександр Петрович - лідер наукової школи з океанського осадонагромадження, їм підготовлено 11 докторів наук та близько 30 кандидатів наук. Він є автором понад 500 наукових праць, в тому числі 31 монографії (з них 12 особистих), 6 монографій англійською та японською мовами. Він член редакційних рад журналів «Океанологія» і «Арктика: екологія та економіка». З 1974 р Олександр Петрович є фундатором і незмінним головою оргкомітету щорічних Міжнародних конференцій (Шкіл) з морської геології.