https://doi.org/10.15407/gpimo2020.03.076
О.А. Щипцов, чл.-кор. НАН України, доктор геогр. наук, професор, директор
Науковий гідрофізичний центр Національної академії наук України
просп. Академіка Глушкова, 42, м. Київ, 03187, Україна
Е-mail: oceanography@ukr.net
ORCID 0000-0002-6285-0663
МАЙБУТНЄ ДЕСЯТИЛІТТЯ НАУКИ ПРО ОКЕАН: ПЕРСПЕКТИВИ ВЗАЄМОДІЇ УКРАЇНИ З МІЖУРЯДОВОЮ ОКЕАНОГРАФІЧНОЮ КОМІСІЄЮ ЮНЕСКО
У статті розглянуто перспективи взаємодії України з Міжурядовою океанографічною комісією ЮНЕСКО у світлі майбутнього проведення Десятиліття Організації Об’єднаних Націй, присвяченого науці про океан в інтересах сталого розвитку. Згідно з резолюцією, ухваленою на 72-й сесії Генеральної Асамблеї ООН, Десятиліття має розпочатися 1 січня 2021 р. і відбуватися в рамках існуючих структур і наявних ресурсів. Метою проведення Десятиліття є реалізація завдань Цілей сталого розвитку, а саме “Збереження та раціональне використання океанів, морів і морських ресурсів в інтересах сталого розвитку”.
Сприяти міжнародному співробітництву і координації програм щодо поглиблення знань про природу та ресурси океану і прибережних районів та їх застосування має Міжурядова океанографічна комісія ЮНЕСКО (МОК), утримувана на внески держав-членів.
На сьогодні МОК завершує в консультаціях із державами-членами, спеціалізованими установами, фондами, програмами та органами ООН, іншими міжурядовими й неурядовими організаціями та зацікавленими сторонами розробку проекту плану імплементації Десятиліття (2021—2030), що призначений для визначення конкретних цілей, наскрізних питань і ключових тем Десятиліття.
Членство України в МОК ЮНЕСКО стратегічно орієнтоване на розширення міжнародного співробітництва вітчизняних наукових і освітніх інституцій шляхом забезпечення їхньої участі у програмній діяльності організації. У кожної держави-члена МОК повинен існувати лише один національний координаційний орган із питань зв’язку з Комісією. На жаль, на сьогодні в Україні такий легітимний координаційний орган відсутній. З урахуванням міжурядового характеру Комісії, цей офіційно призначений орган повинен мати урядовий статус, спиратися на певну організацію й бути підзвітним міністерству.
Отже, відповідно до вимог МОК ЮНЕСКО, в Україні необхідно створити Міжвідомчу національну океанографічну комісію як національний координаційний орган, що визначить одного чи двох координаторів, фахового національного кореспондента у відповідній сфері діяльності МОК, а також представників у міжурядових програмах і членів тематичних груп.
Ключові слова: наука про океан, сталий розвиток, національна океанографічна комісія, Міжурядова океанографічна комісія ЮНЕСКО, Організація Об’єднаних Націй.
СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ